Warto dobrze zastanowić się przed zakupem, ponieważ dobrej jakości materiały sprawią, że eksploatacja domu będzie tańsza.
Najchętniej wybierane materiały do znoszenia ścian to:
- Bloczki betonowe - najczęściej z betonu komórkowego nazywanego gazobetonem. Ich główna cecha to lekkość. Ponadto są ciepłe, za sprawą znajdujących się w nich pęcherzyków powietrza. Do budowy ścian jednowarstwowych wykorzystuje się bloczki o 36,5 do 48 cm grubości. Przy ścianach dwuwarstwowych od 24 do 30 cm grubości.
- Pustaki ceramiczne - obok cegieł ceramicznych to najbardziej tradycyjny materiał. Skład takich pustaków to woda, piasek i glina. Istnieje wiele rodzajów pustaków ceramicznych- drążone, pełne o różnych rozmiarach i klasie wytrzymałości. Bardzo polecane są pustaki ceramiczne Porotherm.
- Silikaty - bloki wapienno - piaskowe, charakteryzujące się dużą wytrzymałością. Mają bardzo dobre właściwości akustyczne, są niepalne przez co gwarantują bezpieczeństwo pożarowe.
- Właściwości termiczne - jeden z najważniejszych parametrów ścian zewnętrznych określany współczynnikiem U. (Czym niższe U tym lepiej). Najlepsze czyli najcieplejsze materiały to: ceramika poryzowana, beton komórkowy i keramzytobeton. Ściany takie- nawet jednowarstwowe nie potrzebują dodatkowego docieplania.
- Izolacyjność akustyczna - czym większa tym lepsza. Najlepsze materiały pod tym względem to silikaty lub ceramika tradycyjna. Gorszym wyborem byłby tu beton komórkowy.
- Wpływ na mikroklimat w domu - korzystny mikroklimat zapewnią materiały, które dobrze akumulują ciepło i parę wodną. W tym aspekcie warto wybrać wyroby silikatowe, ponieważ wchłaniają wilgoć i oddają ją, gdy powietrze robi się zbyt suche.
- Wytrzymałość na czynniki atmosferyczne - tutaj należy porównać nasiąkliwość materiałów. Im mniejsza tym lepiej. Polecane materiały to silikaty, niektóre wyroby ceramiczne i keramzytobeton.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz