piątek, 21 marca 2014

Zalety studiowania w trybie zaocznym

Studia zaoczne mają swoje wady i zalety, które dokładnie analizują zwłaszcza maturzyści, zastanawiający się, w jakim trybie kontynuować swoją edukację. O wadach studiowania zaocznego opowiadaliśmy już w innym artykule, pokrótce tylko przypomnimy, że studia zaoczne są studiami, za które trzeba płacić oraz studiami, które wymagają znacznie więcej zaangażowania ze strony studenta, z uwagi na zbyt mało czasu na przekazanie obszernego materiału.

Nie ulega żadnym wątpliwościom fakt, że studia zaoczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem, co jest najlepszym dowodem na to, że muszą one mieć sporo zalet. Oczywiście chodzi tutaj zarówno o studia dyplomowe, jak i o studia podyplomowe. Te ostatnie właściwie rzadko są prowadzone w trybie stacjonarnym, z tego prostego powodu, że brakuje chętnych- bo na studia podyplomowe wybierają się z reguły osoby, które już pracują i które chcą zgłębić swoją wiedzę w danym, konkretnym dziale. No ale przejdźmy do sedna.

Pierwszą zaletą kształcenia się trybie zaocznym jest z pewnością to, że taki tryb umożliwia wykonywanie codziennych obowiązków, w tym również podjęcia pracy. Oczywiście wszystko to odbywa się kosztem czasu wolnego- w tygodniu praca, w weekendy studia, a do tego jeszcze nieraz setki innych obowiązków. Nie mniej takie rozwiązanie ma swoje zalety: pozwala studentom szybciej zaistnieć na rynku pracy i zdobyć doświadczenie,  nawet jeśli nie jest to praca w zawodzie- bo każda paca czegoś nas uczy.

Bardzo ważną zaletą studiowania w trybie zaocznym jest również to, że pracodawcy bardzo cenią sobie kandydatów na określony wakat, którzy ukończyli studia w trybie zaocznym i jednocześnie podejmowali pracę. Nic dziwnego-  świadczy to bowiem o zaradności, ambicji, kreatywności i niemałych zdolnościach organizacyjnych człowieka. I choć jeszcze nie tak dawno temu pracodawcy wybierali raczej kandydatów po studiach dziennych, to dziś już jest zupełnie inaczej- bo praktyka pokazuje, że stopień wiedzy uzyskany przez obie grupy studentów jest taki sam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz